V letošní sezóně oslaví náš fanklub Ropáci on Tour desáté výročí od vzniku jeho založení. Napadlo nás podívat se, jak vypadal začátek organizovaného fandění v Litvínově. Nejde nám o srovnávání, co je nebo bylo lepší nebo horší, chceme tímto vyseknout poklonu všem, kteří se o fandění v Litvínově starali a pozvedli ho výš v jeho samotných začátcích.

   Fanoušky měl náš klub samozřejmě od jeho samotného vzniku, tribuny byly plné, i když ještě nebyla střecha, ale první organizovaný fanklub se zakládal až v sezóně 1990/91. U jeho počátků stála parta fandů ze zimáku, avšak s prvním impulsem založit sdružení přišel pan Karel Hejkal starší ještě předtím. Ano, není to shoda jmen – je to tatínek Karla Hejkala, který je autorem grafiky našeho Ropáka (a samozřejmě dalších skvělých návrhů pro jiné kluby). V té době byl pan Hejkal vášnivým sběratelem různých hokejových artefaktů a zajímal se o dění i ve fanouškovském světě. Dopisoval si příznivci hokeje nejen z Evropy a právě to ho dovedlo až k myšlence sdružit naše žlutočerné fandy pod nějakou hlavičkou. 

          

  Slovo dalo slovo a po několika schůzkách s vedením našeho klubu, kde byl v té době manažerem pan Vladimír Machulda starší, byl tento nápad posvěcený, a vzniklo sdružení  Klub přátel a podporovatelů HC CHZ Litvínov. Z něho později i samotný fanklub. Chyběla ještě oficiální registrace - ta se záhy dokončila, ale přesto se již vydávaly členské kartičky, které se tiskly na sítotisku v místním podniku Dehor v Hamru u paní Drtinové, zájezdy se pak vypravovaly přes Dopravní podnik města Mostu a Litvínova. A samozřejmě se jezdilo i vlakem, protože liga byla v té době ještě československá. Členů bylo v první sezóně 82 a jejich základnou samozřejmě stadión, a pak také restaurace Nudle a později i Formanka přímo na zimáku. Hned první sezóna přinesla finále, ale o tom zase příště… Doufáme, že se vám tento pohled do historie bude líbit a najde si svoje čtenáře i příště. Více fotografií najdete v albu na našem facebooku zde na tomto odkazu: Fotogalerie Po stopách...


 Pro RoT napsal ptakulin

Fotografie jsou z kroniky fanklubu – věnována rodinou zesnulého předsedy Petra Boháče do mých rukou, informace k úvodnímu článku byly čerpány od pana Karla Hejkala staršího a dvou tehdejších místopředsedů na fanklubu Josefa Kulhánka a Josefa Pompe.