Dostává naloženo od šampionů z Nagana i od části litvínovských fans. Pavel Hynek prý v klubu ničí rodinu. Vodí cizince. Generální ředitel Vervy teď v rozhovoru pro iSport Premium vysvětluje svoji cestu. Rozebírá problémy, které klub potápějí poslední roky. Mluví i o nařčení, že Martin Ručinský a Robert Reichel teď v Litvínově nemohou na hokej.
 
Cítíte, jak to kolem klubu vře. Pavel Hynek před rozhovorem a pak i několikrát během něj zdůraznil, že se nechce pouštět do osobních přestřelek. Martin Ručinský o něm tvrdí, že majitele Litvínova opil rohlíkem, proto podle bývalého útočníka v klubu získal takovou moc. „Já chci ale mluvit ve faktech a ta jsou neúprosná. Litvínov si v posledních deseti letech nevychovával svoje hráče. Nechci tento rozhovor vést konfrontačně a v osobní rovině,“ říká generální ředitel klubu, jenž slavné značce vládne od loňského dubna.
 
Robert Reichel, Martin Ručinský, Michal Trávníček plus zástupci fanoušků vás kritizují za nákupy cizinců, neúctu k litvínovským tradicím a ignorování místních hráčů. Jakou emoci ve vás jejich pohled vzbuzuje?
„Spíš bych začal i já otázkou. Proč myslíte, že jsem ve funkci generálního ředitele?“
 
Evidentně chtěl majitel, tedy chemička Unipetrol, novou krev, když do hokeje v Litvínově sype desítky milionů korun ročně a tým je sezonu co sezonu výsledkově kousek od propasti.
„Sedím tam proto, že lidi, kteří vedli klub přede mnou, ho dovedli, kam ho dovedli. Nemyslím jen sportovní stránku, kdy Litvínov málem spadl z extraligy, ale i ekonomickou.
 
Za posledních pět let jen jedno play off, jedna baráž, na jaře záchrana v posledním kole. Na to narážíte?
„Jako trenér nebo manažer skládáte třikrát týdně maturitu a fanouška většinou zajímá pouze výsledek. Ale při řízení klubu musíte uvažovat v dlouhodobějším horizontu, na vybudování domácího jádra potřebujete mládež, která generuje hráče. Tady střední generace kolem 26 let chybí. A ta mladší kolem 22 let tu za posledních pět let nedostala moc příležitostí za Litvínov hrát, no a to se nebavíme jen o těch mladých hráčích. Dřív to nikdo nekritizoval, což je zajímavé.“
 
Ano, teď třeba slyšíte, jak ničíte rodinný klub. Vnímají místní člověka, který nepochází z Litvínova, jinak než téměř před 20 lety, kdy jste v klubu trénoval?
„Principy tady zůstávají stejné, od té doby se toho zase tak moc nezměnilo. Vyměnilo se pár figurek na orloji. V jedné věci ale rozdíl je, a to v herní kvalitě, jakou Litvínov disponoval tenkrát a jakou má teď. Protože tehdy v roce 2003 se vždycky říkalo, že kdyby se vrátili kluci z NHL plus další z Evropy, tak to by bylo něco. Dnes je doba taková, že jsme jediný extraligový klub v republice, který nemá nikde jinde v celé soutěži jediného svého odchovance. To zní naprosto neuvěřitelně. Jeden tedy byl, Lukáš Žejdl, ale toho jsem přivedl zpátky. Tenkrát měl Litvínov obrovské portfolio hráčů po lize i po světě. Vývojem v posledních deseti letech stav dospěl do fáze, že jediný odchovanec našeho klubu jinde v extralize není. Nenajdete takového hráče. A v Evropě je Robin Hanzl, ale toho ze Spartaku Moskva nepřeplatíte. To je naprosto šílený číslo.“
 
Litvínovské legendy vám vyčítají, že jen nakupujete cizí hráče. Přežil by Litvínov bez nich?
„Litvínov vždycky byl nejmenší extraligové město v republice, všechno měl přitom založené na odchovancích a klucích z regionu. Ale za posledních deset let je produkce taková, že místní hráči prostě nejsou.“
 
A Kristián Reichel s Janem Myšákem?
„Tam je potřeba vidět, že nejsou produkty systému, ale produkty svých otců. Doufám, že tihle dva extraligu ještě hodně dlouho hrát nebudou, věřím, že se prosadí v Americe, dostanou se do NHL. Ale my takových hráčů hlavně potřebujeme mnohem víc. Zapomíná se pak ještě na jedno specifikum, že A mužstvo a mládež jsou v Litvínově dva subjekty od sebe oddělené. To tedy občas najdete i v jiných klubech, mládež je jiný subjekt kvůli dotacím, aby bylo jasné, že veřejné peníze nejdou do profesionálního hokeje. Ale my jsme jediný klub, kde je vše opravdu zařízené tak, že tady fungujeme naprosto odděleně. Mládež vede předseda spolku Kamil Havelka a místopředseda spolku Ondřej Weissmann.“
 
Počkejte. Vy chcete říct, že jako generální ředitel Litvínova nemůžete říct, že mládež bude pracovat, jak určíte vy?
„Přesně tak. Představenstvo klubu nemůže zásadně ovlivňovat chod mládeže personálně ani metodicky. Takhle je to tady nastavené už celkem dlouho. Ale aby bylo jasno, já tu nechci nakládat mládeži. Snažíme se oboustranně o spolupráci, podepsala se nová rámcová smlouva, trenéři áčka dělají semináře pro mládež, trenér juniorky Martin Tvrzník je v podstatě druhý asistent u týmu, probíhá komunikace a vidíme tam i talentované kluky.“
 
Pardon, ale to je celé nastavené docela dost špatně, ne? Litvínov má minimum hráčů na draftu NHL, prakticky žádné reprezentanty. Není úplně těžké dokázat, že práce s mládeží má v Litvínově dost bídné výsledky.
„Je to špatně. Nezáleží, jestli to bylo za generálního manažera Roberta Kysely nebo Jiřího Šlégra, ale dlouhodobě tady nefunguje zabudovávání mladých hráčů do A mužstva. Áčko říká, že je nikdo nevychovává. Spolek říká, že je áčko nezapojuje.“
 
A do toho si přijde člověk zvenčí, vy...
„Po nástupu do funkce jsem začal s analýzou posledních deseti let, jak se zapojují vlastní hráči do extraligového kádru. Po sedmém roce jsem to vzdal, to byla marnost, totální ztráta času. Tady prostě chybí střední generace. Dnes zapracováváme do mužstva hráče ročníků 1997-1999, což už nejsou žádní mladí hráči. A víte, co je zajímavé? Přesně tyhle ročníky trénoval v mládeži Robert Reichel. Když pak přerušoval svoji trenérskou kariéru, stěžoval si na přístup hráčů, že mu nechodí na tréninky. Teď nám vyčítá, že v klubu nejsou. V mládeži pak tady třeba hrál Přemysl Svoboda, ročník 2000, měl přes 80 bodů za sezonu. A stejně tady příležitost nikdy nedostal. Chceme ho zapracovat teď. A je potřeba říct, až teď. Pomáhají nám tady i Litoměřice, kde máme v 1. lize několik našich hráčů. S nimi je výborná spolupráce. Zaráží mě, proč místní legendy tedy nepsaly v novinách dřív, že odchovanci nehrají? Proč to nikde neříkali před rokem, před třemi lety? Absolutně pak nerozumím kritice, že sem vodíme cizí hráče.“
 
A nevodíte? Celkem jsou v týmu tři Kanaďané, dva Lotyši, dva Slováci, jeden Polák. Půlku, tedy čtyři hráče, jste přivedli vy.
„Srovnejte si to s předešlými roky. V minulém roce se tady vystřídalo 11 cizinců, rok dozadu 10. Nikdo sem nevodil hráče z regionu. Teď přišel místní odchovanec Žejdl, zkoušeli jsme Fronka z Loun, přivedl jsem Zemana z Chomutova, teď dotahujeme příchod Michala Guta z Chomutova. Mimochodem, hráč s takovým potenciálem do klubu hodně dlouho nepřestoupil. Už teď hrál na MS do 20 let, za rok by tam měl mít klíčovou roli. Všichni tihle hráči jsou s vazbou na region. Takhle chceme pracovat, to je naše vize, chceme tady mít hráče s úzkou vazbou na region, mít mladší tým, agresivní. Posledních pět let sem přitom takoví hráči nechodili.“
 
Proč jste ale pro klubové legendy teď nepřítel vy?
„Nedávám to do osobní roviny. Pokud jste v téhle funkci, musíte být na kritiku připravený. A moji předchůdci Robert Kysela s Jiřím Šlégrem byli místní a taky je lidi kritizovali. Ano, jsem přespolní, ale spíš cítím, že největší problém tady mají s tím, že přišlo nové vedení a zavedly se nové pořádky.“
 
Například?
„Řeknu to naplno, v tom je totiž celý problém, udělala se nová organizační struktura, nové vedení zavedlo důslednou kontrolu toku peněz. Ti, co dříve rozhodovali nebo něco řídili zezadu, tak už nerozhodují. Zbytek je jenom populismus. Proto podle mě přišla ta vyjádření.“
 
Třeba dráždí, že nové vedení propustilo hodně místních lidí, kteří v klubu dlouho pracovali.
„V nejužším vedení skončili Jirka Šlégr s Pepíkem Beránkem, které jsem nahradil já. A ano, jmenovali jsme nového trenéra, který dostal k sobě svého asistenta. Ve světě je úplně běžné, že když přijde nový generální manažer, přivede si svoje lidi. Tady se pořád něčemu divíme. Mimochodem, Miroslav Rykl byl převeden z pozice vedoucího týmu na pozici administrátora dávno před mým příchodem, takže v klubu neskončil, jak bylo uvedeno u vás ve Sportu.“
 
Vysvětlujete tyhle vaše pohledy i fanouškům? Protože podle reakcí fanklubu to vypadá, že úplně nechápou vaše vize.
„Měl jsem nějaké rozhovory na klubovém webu, kde jsem odpovídal i na jejich dotazy. Běžně se teď dělají setkání s fanoušky, jen dnes je těžká doba na takovou věc. Dlouho jsme takové setkání plánovali, nakonec k němu došlo. S Vladem Országhem (trenérem) jsme tam čtyři hodiny odpovídali, tehdy mohlo být pohromadě šest lidí, takže tam byli tři zástupci za fanklub. Ven pak šel i výstup přes jejich fóra. V nejbližších dnech se chystá opět akce, že odpovím lidem na kameru. Máme PR oddělení, které se snaží lidi informovat o našem chodu. Do fanklubu se ale dostávají účelově zkreslené informace, setkání s jejich zástupci mě o tom přesvědčilo.“
 
S tím souvisí aféra, že nepouštíte litvínovské legendy na hokej?
„Zařekl jsem se, že se nebudu pouštět do osobních odpovědí. Ale tohle je opravdu asi jediná věc z rozhovorů, které u vás vyšly s Robertem Reichlem a Martinem Ručinským, na kterou reagovat musím. Nerozumím tomu, proč se legendy klubu sníží k tomu, že lžou do novin.“
 
Lžou?
„Ano, lžou. Populisticky poštvávají fanoušky proti nám. Martin Ručinský se v téhle době nikdy nehlásil, že by přijel na zápas. Informoval jsem se i na dalších úsecích v klubu. Neozval se. U vás říká, že mu bylo naznačeno, jak by se na hokej stejně nedostal. Nevím, komu volal. Nechápu, kým mu to bylo naznačeno.“
 
Kdyby vám zavolal, tak by byl na guest listu a na hokej šel?
„Jistě, na hokej by se dostal. Ale ještě víc mě to překvapuje u Roberta Reichla. Pro mě je to obrovské lidské zklamání. Robert chodil na všechny hokeje, na přípravu, na ligu, první tři kola, než začal nouzový stav, vždycky na zápase byl. S nouzovým stavem měli na zápas povolený vstup pouze funkční osoby, nějakou dobu tam ještě ani nesměli partneři. A víte, co vám řeknu? Robert Reichel na těch zápasech stejně byl. Tečka.“
 
Pak ale nerozumím jeho vyjádření, že ho nechcete pustit na zimák.
„To nás bude asi víc. Najdete tady na zimáku docela dost lidí, kteří vám řeknou, že na hokej chodil. Jenom tady pobuřuje lidi.“
 
Vysvětlete mi tedy váš pohled, proč Robert Reichel s Martinem Ručinským na vás tak útočí, když nemají pravdu?
„To bychom se pouštěli do něčeho, co nechci. Nebudu válčit s legendami přes noviny. To nemá cenu. Oba dva měli v minulosti možnost se do fungování klubu zapojit, ovlivňovat, kam míří. Například Robert měl možnost jít čtyřikrát trénovat A tým a nikdy do toho nešel. Jediný, kdo z bývalých hráčů měl koule vzít něco na sebe, byl Jirka Šlégr. Něco se mu povedlo, něco ne. Ale byl ochotný být na zimáku od rána do večera. Takhle se mohli v minulosti přidat i další. Nepřidali se. A taky máte v hokeji legendy jako Jágr, Straka nebo Zábranský, kteří mají koule, plus do toho dají svoji tvář a hlavně svoje peníze. Ale to je už úplně jiný level.“
 
Zajímá mě ještě jedna věc. O Litvínovu se vždycky říkalo, že pod Jiřím Šlégrem vládnou klubu spíš hráči. Oni rozhodují, kdo bude trénovat, kdy se bude trénovat a jak moc se bude trénovat. Tohle je důvod, proč jste tým chtěli přebudovat?
„Nepřísluší mi hodnotit, co se tady dělo, nebo ne. Moje vize byla, že omladíme tým. Jen na trhu zkrátka nebylo dostatek hráčů, takže jsme si museli pomoci i některými kluky z ciziny. A vždycky vám ale řeknu, že kdyby tam byli další hráči jako Patrik Zdráhal nebo Patrik Demel, tak klidně koupím čtyři takové. Nepřišel jsem sem řešit, co bylo v minulosti, ale přestavět přestárlé mužstvo.“
 
Do kterého už nepasoval ani bývalý kapitán Michal Trávníček?
„K tomu si všechny strany už řekly docela dost. Zařekl jsem se, že se k tomu už vyjadřovat nebudu, ale tedy naposledy.“
Komunikace, komunikace, komunikace...
 
Tohle téma je pořád živé. Když čtu výroky bývalého kapitána, tak podle něj nedořešené.
„Po mém nástupu jsme se s trenérským týmem shodli, že Michal pokračovat nebude. Pro nás to nebylo jednoduché rozhodnutí po lidské stránce, Michala jsem trénoval, Venca Sýkora (asistent trenéra) taky. Při veškerém respektu k jeho kariéře jsme se ale rozhodli, že mu ukončíme smlouvu. Ale tohle je věc, která na mě tady i zůstala po minulém vedení, protože mělo úplně stejný názor. Taky by mu smlouvu ukončili. Podle mě je spíš na zamyšlenou, proč devětatřicetiletému hráči dá někdo dvouletou smlouvu, proč se vlastně musel kontrakt ukončovat. Protože třeba i takový player, jako je Viktor Hübl, si svoji výkonnost obhajuje ze sezony na sezonu. Smlouva Michala Trávníčka byla vypovězena z výkonnostních důvodů. Poslední sezony navíc končil s bilancí -8, -9, -12 v hodnocení plus, minus. Kde by se to zastavilo?“
 
Už neplnil ani roli lídra?
„Už předchozí vedení ho zbavilo kapitánství, což taky o něčem svědčí. Ať se to někomu líbí, nebo ne, Michal byl jeden z hráčů, který nesl zodpovědnost za chod mužstva. Aby si to někdo nepřeložil do severočeštiny, taky to řeknu úplně jasně. První důvod, proč skončil, byla výkonnost, druhý působení na tým a finance byl až třetí aspekt, přestože za jeho peníze ve čtvrté lajně složím celý čtvrtý útok. Na celé situaci mě mrzí, jak všechno bylo prezentované v tisku. Když jsem ukončoval jeho kontrakt, o žádnou rozlučku nestál. Nevěděli jsme, že se bude hrát bez diváků, ale nabízeli jsme varianty, že uděláme benefiční utkání, nebo že mu uděláme oficiální rozlučku před nějakým zápasem na plném zimáku. V tu chvíli řekl, že nic takového nechce a udělá ji, až bude opravdu končit. Že chce ještě hrát. Ale i za předchozího vedení dobře tušil, že pokračovat nebude. Proto se v klubu hlásil na pozici sportovního manažera.“
 
Veřejně ovšem mluvil jinak, že se nechce nikomu vnucovat, ale že byl z výpovědi šokovaný.
„Dělá ze sebe mučedníka. Podívejte se na Honzu Výtiska, který skončil ve Vítkovicích. Taky měl platnou smlouvu, nabízeli mu nějakou pozici, že by úplně nehrál. Skončil tam sám. Slyšeli jste od něj nějaké prskání do novin? Taky si to asi představoval jinak, každý konec je těžký. A když končili Adamský s Polanským v Třinci? Myslíte, že by nechtěli pokračovat? Samozřejmě, že chtěli. Ale taky ukázali, jak velký respekt mají ke svému klubu i nadřízeným.“
Rozumím. Jen každý chlap má taky svoje ego, ješitnost. Neuvažovali jste právě i o řešení, ať si o své cestě Trávníček rozhodne sám? Co nabídnout třeba snížení platu s tím, že asi nebude hrát vždycky, ale má šanci vychovávat hráče, které chcete zabudovávat do klubu, pak ho postupně zapojit do vedení?
„O téhle variantě jsme neuvažovali. Viděli jsme vizi, že tým budeme přestavovat a Michal nám tam prostě nepasoval. Řeknu vám ještě jednu věc, když pak přišel vrátit auto, říkal jsem mu, že se mi nelíbí, jak to celé mediálně prezentuje. A že když čtu, co vypráví, jsou tam věci vytržené z kontextu. Zeptal jsem se ho, co na rozchodu bylo špatně z mé strany a co by si představoval jinak. Odpověděl mi, že komunikace, komunikace, komunikace. OK, tak jsem mu řekl, že si to otočíme. Že on je sportovní manažer, kterého chtěl dělat, ať vyhodí mě, Hynka se smlouvou. Ať mi ukáže jak.“
 
Co následovalo?
„Nic. Nevyšlo z něj slovo. Nevím, co je podle něho komunikace, komunikace, komunikace.“
 
Když to vezmu celkově, nezamrzl trochu Litvínov v roce 2000? Nemyslí si prostředí, že pořád je kam sahat a má bezednou bednu s talenty?
„Řeknu to férově, dnes mají problém s výchovou hráčů i v mnohem větších městech. Jenže tam jim funguje skauting mládeže. My jsme malý Litvínov, dřív byl fabrikou na hokej. Ale posledních 10-15 let to tak není. Díváte se, jak to dělají jinde, třeba ve Varech a v Liberci, srovnáváte. Podmínky, nové haly, ledové plochy, jsou jinde. Ale tady jednoznačně schází skauting mládeže. Podívejte na Liberec, Tomáše Filippiho našel v Rychnově nad Kněžnou, Dominika Lakatoše v Kolíně, Filipa Pyrochtu v Třebíči, Michala Teplého s Vítkem Vaněčkem v Havlíčkově Brodě, Pavla Zachu v Brně a tak dál. Jsou to kluci, kteří se nějakým způsobem dotkli NHL. Naše mládež by tady měla zatraceně přidat. A tím nemyslím, že nutně musíme objíždět celou republiku, stačilo by přivádět do mládeže hráče z regionu.“

Zdroj: Deník Sport